آموزشی

بورینگ cnc سی ان سی چیست

بورینگ SAN ROCCO -CNC

ماشین های بورینگ از نوع ماشین های فرز میباشند اما قابلیت های دیگری مانند سوراخکاری های عمیق در اشکال مختلف را دارا میباشند. عملیات بورینگ کاری در اصل بزرگ کردن سوراخ دریل شده میباشد. این روش به منظور رسیدن به دقت های بالاتر در عملیات ماشینکاری سوراخ ها میباشد. عملیات بورینگ کاری در هر دستگاهی امکان پذیر است.

محور های بورینگ همانند دستگاه های دیگر از محور مختصات تبعیت میکنند یعنی محور های خطی X,Y,Z و محور های کمکی  A,B,C. اما در این دستگاه دو محور اضافی دیگر نیز وجود دارد محور های U و W . محور U به منظور افزایش قطر ماشینکاری و بورینگ کاری در داخل قطعه ، بکار برده می شود و محور W به حرکت بیشتر شفت در راستای اسپیندل اطلاق می شود.

اولین دستگاه بورینگ در سال 1775 بوسیله john Wilkinson اختراع و تولید شد. بورینگ های سی ان سی نیز مانند دیگر دستگاه های cnc  از کنترل عددی برای حرکت و چرخش ابزار بهره میبرند.دستگاه های بورینگ در اندازه های مختلف هستند ، به طور میانگین قطر شفت 75 میلی متر و توان هایی در حدود 22 HP و دور اسپیندل 1600 rpm  دارند. بر روی دستگاه بورینگ میتوان کلگی فرز کاری بست و عملیات فرزکاری انجام داد.

بورینگ SAN ROCCO -CNC

اجزاء دستگاه بورینگ

گیربکس:

مهم ترین بخش یک دستگاه بورینگ گیربکس آن است و کل دستگاه بر محوریت آن ساخته شده است. گیربکس حرکت پیشروی و ابزار راکنترل مینماید. اسپیندل برای عملیات سنگین بورینگ کاری و دریل کاری به آرامی حرکت می کند.

ستون:

ستون حرکت بالا و پائین رفتن گیربکس را به شکلی بسیار دقیق فراهم مینماید. این ستون ها در اشکال مختلف طراحی شده اند، برخی به زمین فیکس و برخی دیگر قایل حرکت هستند.

پایه ستون:

پایه ، امنیت و استحکام  ستون را تامین میکند که در مدل های مختلف شکل base متفاوت می باشد.

ستون حائل:

به منظور عملیات بورینگ کاری و استفاده ابزار های سنگین باید از یک ستون حائل استفاده کرد. این ستون شامل بیرینگ هایی که باید به صورت سنکرون با گیربکس حرکت کند ، میباشد.

در نوع بورینگ های floor type  و planer type ستون اصلی ، حائل ، میز و اجزای دیگر همگی بر روی یک ریل یا باند حرکت مینماید

میز و saddle:

مهمترین نقش میز نگهداری قطعه کار میباشد. حرکت میز به طور معمول در راستای اسپیندل میباشد مگر اینکه میز توسط saddle حرکت نماید که در آن زمان حرکت دیگر ، عمود بر حرکت قبلی و موازی با اسپیندل انجام خواهد گرفت. این مورد بیشتر در موارد table type  میباشد.

بستر یا bed:

 تنه دستگاه میتواند به صورت یکپارچه و یا چند تکه ریخته گری شده باشد و به منظور پشتیبانی میز ، ستون ، گیربکس و همچنین مخزن آب صابون میباشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *